Menu

Nadmierne wypadanie włosów a stres. Jaki to ma związek?

Stres to naturalna reakcja organizmu na sytuacje, z którymi trudno jest sobie poradzić. W ilości umiarkowanej pobudza krążenie i może wpływać pozytywnie na nasze zdrowie. Niestety nadmierny stres jest nie tylko uciążliwy, ale również bardzo szkodliwy. Jaki ma związek ze stanem naszych włosów? Wbrew pozorom bardzo duży.

stres-a-uroda.jpgNasz organizm wyposażony jest w bardzo dużo systemów obronnych. Jednym z nich jest stres, który w trudnych sytuacjach pobudza organizm do tego, aby poradzić sobie z problemem. Jednak kiedy stres staje się długotrwały i silny, w naszym organizmie dochodzi do szeregu reakcji, których działanie jest dla nas niszczące. To dlatego lekarze zalecają, aby nie stresować się nadmiernie.

Wzmożony stres zagraża przede wszystkim naszemu zdrowiu, ale nie tylko. Ma również duży wpływ na to, w jakiej kondycji jest nasza skóra, paznokcie, włosy. Odpowiedzialny jest m.in. za utratę elastyczności i wiotczenie skóry, problemy z nawilżeniem, pojawianie się przebarwień i przedwczesne oznaki starzenia się np. zmarszczki.

Jak stres wpływa na kondycję naszych włosów?

Przesuszoną, matową i szorstką skórę często nazywa się „skórą zestresowaną”. Również skóra głowy może reagować na stres podobnie jak ta na twarzy i całym ciele. Właśnie dlatego w okresach podwyższonego stresu kondycja włosów znacząco się osłabia. Efektem jest m.in. uczucie ściągnięcia i swędzenia. Niekorzystne efekty stresu to również:

  • niekontrolowane puszenie się włosów,
  • zatrzymanie wzrostu włosów,
  • zapalenie mieszka włosowego,
  • nadmierne wypadanie włosów.

Zwiększenie wydzielania się hormonu stresu i nieprawidłowe krążenie mikroskórne to następstwo przewlekłego napięcia nerwowego. Efektem tego są zaburzenia przemian zachodzących w mieszku włosowym. Włosy rosną o wiele wolniej, a czasami całkowicie przestają rosnąć. Cebulki osłabiają się i tracimy o wiele więcej włosów niż normalnie. Stres może powodować łysienie telogenowe, tj. zaburzenie proporcji między włosami w fazie wzrostu a tymi w fazie obumarcia.

Istnieje kilka sposobów na walkę z niekorzystnym wpływem stresu na kondycję włosów. Przede wszystkim trzeba zadbać o dużo intensywniejsze nawilżanie i odżywianie włosów. Warto postawić na szampony nawilżające, które nie naruszą bariery lipidowej skóry i włosów. Przyda się też skoncentrowane serum do włosów, które uzupełni niedobory składników odżywczych we włosach.